ZÁKLADY - Co je Bitcoin

BITCOIN STRUČNĚ

  • DECENTRALIZACE - buďte svým vlastním bankéřem (žádná třetí strana ... máte kontrolu nad vlastními transakcemi, platíte anonymně, kdykoli a komukoli)

Bitcoin je digitální měna založená roku 2008 a prokázala schopnost udržet si hodnotu a důvěru. Hlavní výhodou bitcoinu je decentralizace a oproti běžným platebním metodám (bankovní převod, paypal, kreditní karta ..) skýtá mnohé výhody i nevýhody.


Rady do začátku

  • důkladně zálohovat (a zálohu bezpečně uschovat) peněženku
  • před investicí/obchodem si ověřte reputaci stránek na BadBitcoin
  • počítejte s poplatkem za trasakce (neplatí pro off-chain transakce např. mezi COINBASE účty )
  • vyhnout se tzv. CLOUD MINING (pokud nabízí FREE GHs do začátku = 99.9% PODVOD)
  • vyhnout se těžbě celkově (pokud nemáte opravdu velký obnos k ivestici) zřízení jsou drahá, zisk minimální

Těžba

Chcete-li přeci jen vyzkoušet těžbu doporučujeme Nicehash (těžba altcoinů pomocí GPU s automatickým převodem na BTC)
pro přímou těžbu BTC si pořidte ASIC miner Antminer, Avalon nebo Ebit ( v případě drahé elekřiny ve vaší lokalitě lze využít možnosti hostingu třeba na Bitclouder, Colohub nebo Sinohash)


BITCOIN V DETAILU

- download bitcoin paper pdf (eng)

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.

Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk nebo skupina lidí pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Patrně kvůli povaze projektu autor nikdy nezveřejnil svoji skutečnou identitu a krátce po větším rozšíření Bitcoinu v roce 2010 se odmlčel úplně. Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference – v New Yorku a Praze (2011) a Londýně (2012). V roce 2013 byla jedna konference v San Jose; další je naplánována ve Vídni.

V září 2012 vznikla Bitcoin Foundation, starající se o infrastrukturu okolo Bitcoinu (včetně hlavního klienta), sledování hrozeb a případné vylepšování protokolu, zajišťování konferencí a propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce; v síti vždy rozhoduje většina, nehledě na Bitcoin Foundation.

V roce 2013 Německo bitcoin uznalo jako oficiální virtuální měnu, zisky z transakcí se daní standardní sazbou daně z příjmu fyzické osoby. Nedaněné zisky lze realizovat pouze držením bitcoinu déle než 1 kalendářní rok. Zdaněny jsou také transakce mezi bitcoinem a altcoiny, kdy se hodnota transakce převádí na aktuální kurz v euru. Zdaněna je i těžba bitcoinů, kdy těžař je oprávněn odečíst veškeré náklady na těžbu bitcoinu, jako jsou nákup zařízení či spotřeba elektrické energie. V prosinci 2013 Čínská lidová banka zakázala finančním institucím používat bitcoin, zatímco jeho používání veřejností povolila. Odborníci časem očekávají regulaci ze strany dalších států a bank.

V roce 2014 začala sponzorské dary v bitcoinech přijímat Apache Software Foundation.

Na rozdíl od většiny měn není bitcoin závislý na důvěře k jejímu vydavateli ani prostředníkovi (bance, státu…). Pro provádění transakcí se využívá distribuovaná databáze napříč uzly peer-to-peer sítě. K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které daný uživatel vlastní, a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz. Růst počtu bitcoinů do roku 2033

Bitcoin umožňuje pseudonymní držení a převod měny. Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany. Je však možné mít peněženku i zcela offline (na papíře) a lze zcela offline adresu vygenerovat. Peer-to-peer topologie a chybějící centrální autorita zabraňuje komukoliv manipulovat se zásobou této měny. Množství mincí v oběhu je předem dané, a proto není možné vyvolat umělou inflaci vytvořením jejich většího množství.

Celkové množství Bitcoinů, které budou vytěženy, je asi 21 000 000 (resp. 20 999 999,9769). Růst se však postupně zpomaluje, a veškeré bitcoiny budou vytěženy v roce 2140 (drtivá většina však cca v roce 2030). Pokud tedy bude stále stejný zájem o novou měnu, dojde k deflaci. S tím je v protokolu počítáno, protože lze platit i zlomky bitcoinů. V současnosti má síť dělitelnost omezenu na 8 desetinných míst, je možné ji však rozšířit.